Osadniki rynnowe Krono-Plast

Osadnik rynnowy boczny i pionowy 

 

Osadniki rynnowe, znane też jako „czyszczaki”, łączą system rynnowy z kanalizacją deszczową i przeznaczone są do oczyszczania wody spływającej z dachu. Dzięki temu, że wyłapują liście, igły, gałęzie i inne elementy spływające z deszczówką z połaci dachowej, skutecznie chronią rury kanalizacyjne przed utratą drożności. Oferujemy osadniki rynnowe boczne i pionowe, które wykonane są z wysokiej  jakości polipropylenu.

 

Osadniki rynnowe boczne i pionowe to elementy, z których w żadnym wypadku nie warto rezygnować – szczególnie wtedy, gdy nieruchomość usytuowana jest w pobliżu lasu (choć oczywiście zanieczyszczenia gromadzą się także na dachach budynków, wokół których nie ma drzew – są one nawiewane przez wiatr lub przynoszone przez ptaki; nierzadko na dachach pozostają też elementy pozostawione przez ekipy remontowe).

Dzięki temu, że czyszczaki wykonuje się z lekkiego polipropylenu, nie obciążają one w żaden sposób systemu rynnowego ani nie mają negatywnego wpływu na odprowadzanie deszczówki z rury spustowej. Jednocześnie wyposażone są w kratkę z uchwytem, która pozwala szybko i wygodnie usuwać zebrane w nich liście, gałęzie, szyszki i inne elementy powodujące zatory.

 

Osadnik rynnowy boczny i pionowy

Dostępne w naszej ofercie osadniki rynnowe (boczne oraz pionowe) są wyposażone w uniwersalną klapę, która pozwala w prosty sposób dopasować średnicę wejściową osadnika do konkretnego systemu rynnowego (w zakresie średnic od fi50 do fi125). Z kolei średnica wyjściowa w obu wariantach wynosi fi 110. Same osadniki mają wymiary 195×325 mm.

Polipropylen, z którego są wykonane, wzbogacony jest stabilizatorem UV, który zapewnia trwałość koloru oraz jego odporność na czynniki atmosferyczne. Do wyboru są cztery warianty kolorystyczne: czarny, antracyt, szary i brązowy. Dzięki temu łatwo można dobrać produkt pasujący do odcienia nawierzchni (chodnika czy opaski), w której zostanie umieszczony.

 

Dostawanie się do systemu rynnowego zanieczyszczeń jest nieuniknione. Mogą to być liście, szyszki, igły, gałęzie, a także np. nanoszony przez wiatr piasek, który po wymieszaniu z wodą tworzy błoto. Jeśli woda spływająca z połaci dachowej system rynnowym nie jest w żaden sposób wykorzystywana, takie zanieczyszczenia są po prostu spłukiwane i wydostają się wraz z deszczówką przez rurę spustową. Jeśli jednak woda opadowa ma trafić do kanalizacji albo zostać zagospodarowana (np. zebrana w podziemnym zbiorniku bądź trafić do instalacji rozsączającej), konieczne jest odseparowanie zanieczyszczeń. W takim wypadku montaż osadnika rynnowego bocznego lub pionowego jest koniecznością. Należy jednocześnie zadbać o prawidłowy dobór orynnowania oraz jego właściwą instalację – w takiej konfiguracji i w połączeniu z czyszczakiem można całkowicie wyeliminować problem zatkanych rur kanalizacyjnych.

 

21 lipca 2023