Nasady kominowe – komfort za rozsądną cenę

Zamontowane jako zakończenie kominów nasady kominowe wentylacyjne usprawniają działanie wentylacji grawitacyjnej, a dobrane właściwie mogą też poprawić stabilność ciągu kominowego oraz korzystnie wpływać na stały poziom wymiany powietrza w instalacji. Nasady kominowe stałe Flatline – nowość w ofercie firmy Krono-Plast – są dostępne w dwóch wersjach: Regular (prostokątne) i Basic (okrągłe), co ułatwia ich adaptację do różnego typu projektów.

Nasady kominowe wentylacyjne – właściwy dobór to podstawa
Co trzeba wziąć pod uwagę dobierając nasady kominowe? Cena jest dla wielu z nas jednym z istotniejszych kryteriów, jednak konieczne jest uwzględnienie również innych czynników, a przede wszystkim – rodzaju komina (kominy ceramiczne, kominy jednorzędowe, wielorzędowe). Innym ważnym zagadnieniem jest kształt podstawy nasady kominowej wentylacyjnej (prostokątny lub okrągły) oraz uwzględnienie średnicy nasady, którą dobiera się do istniejącego przewodu kominowego.

Dla wielu osób równie ważny jest design, dlatego firma Krono-Plast, która produkuje nasady kominowe stałe Flatline, kładzie duży nacisk na dopasowanie oferowanych przez siebie rozwiązań do nowoczesnych trendów w budownictwie. Nienaganna estetyka oraz trzy dostępne kolory: grafit, czarny i brąz pozwalają na dobór takiej nasady, która najlepiej wpisze się w architekturę budynku i stanie się eleganckim zwieńczeniem komina.

Nasady kominowe stałe Flatline
Wprowadzone do oferty produktowej w 2019 roku nasady kominowe wentylacyjne Flatline powstały z myślą o budownictwie wielorodzinnym. Są one mocowane na ceramicznych kominach wentylacyjnych, zarówno jedno- jak i wielorzędowych. Można je stosować pojedynczo, mocując na wpuście kominowym, będącym adapterem montażowym lub jako element czapy kominowej.

W ofercie Krono-Plast znajdują się dwa rodzaje nasad kominowych. Korzystna cena, dbałość o najwyższą jakość zastosowanych do produkcji tworzyw, rozwiązania konstrukcyjne dopasowane do różnego rodzaju kominów oraz nacisk na estetykę to mocne argumenty przemawiające na korzyść linii Flatline.

Nasada kominowa Flatline Regular ma kształt prostokątny i wymiary 160/170 x 120 mm. Jest dopasowana zarówno do systemowych pustaków wentylacyjnych pionowych, jak i do poziomych. Tego typu nasady kominowe stałe można z powodzeniem mocować na kominach wielorzędowych, gdyż dostępne są one w dwóch wysokościach (334 mm i 434 mm), które montuje się naprzemiennie, stosując niską i wysoką mufę. Aby zapobiec przedostawaniu się do kanałów wentylacyjnych niepożądanych przedmiotów czy małych zwierząt, producent wyposażył nasady Flatline w specjalny pierścień z kratką.

Drugi produkt z nowej linii to nasada Flatline Basic, która ma okrągły kształt i stanowi zakończenie ciągu wentylacyjnego wykonanego z klasycznego pustaka wentylacyjnego o przekroju fi 150 mm. Jej konstrukcja pozwala na montaż szeregowy (stosując wpust kominowy lub jako element czapy kominowej). Wysokość nasady wynosi 430 mm.

Nasady kominowe stałe pełnią ważną funkcję i nie są jedynie ozdobą dachu, choć wymagania inwestorów w tym zakresie sprawiają, że producenci kładą nacisk również na estetykę. Przede wszystkim jednak nasady wspomagają ciąg wentylacyjny poprzez wytwarzanie ruchu powietrza w kanale wentylacyjnym, wykorzystując w tym celu energię wiatru. To właśnie z tego względu dobór właściwej nasady kominowej wentylacyjnej – elementu tylko na pierwszy rzut oka niepozornego – ma duże znaczenie, bezpośrednio wpływając na komfort osób przebywających wewnątrz budynku.

15 czerwca 2019